منِ سراپا تقصیر...

دلم می‌خواد یک عالمه بهانه و دلیل و توجیه داشتم تا برای نیست و نابود شدنم بیارم. مثلاً بگم کامپیوترم غش کرده بود ،یا یهو گدا شدم و پول اشتراک اینترنت نداشتم، مریض بودم و... و سفربودم و مرده بودم (یا حداقل دلم می‌خواست که مرده باشم) و... چه میدونم! صدتا دلیل بی‌خود و احمقاته‌ی دیگه، که هرچند همه‌اش بود نه این‌که نبود، اما هم من می‌دونم و هم همه‌ی شماها که هیچکدوم از این‌ها دلیل نمیشه که یه آدمی اینطوری بی‌خبربره و بی‌خبرتر هم برگرده.

نمی‌دونم... شاید تنها چیزی که درسته و قابل گفتن (هرچند اون هم دلیل نمی‌شه) اما این می‌تونه باشه که خیلی با خودم درگیر بودم. از خودم، از دنیایی که برای خودم ساختم، از مرزهایی که دور خودم کشیدم، از بایدها و نبایدهای بی‌دلیلم، از ترسهای بی‌ارزشم و از همه و همه‌ی اون چیزهایی که مجموعش را "زندگی" اسم گذاشته بودم... از تمامش بدجوری شاکی بودم!

دلم نمی‌خواد دیگه هیچ وقت قصه‌ی "پشت علف‌های هرز..." را ادامه بدم!

قصه، قصه‌ی آدم‌های پلیدبود. قصه‌ی آدم‌های به ظاهر موجه و در درون سیاه و کثیف! قصه‌ی پسری که درشب بازگشت از باغ تصادف می‌کند و به کما می‌رود... راوی عوض می‌شود مادر، برادرها و خواهر بزرگتر هرکدام پشت دربهای بخش مراقبت‌های ویژه، نگران عزیزی که بازگشتش از آن سوی مرزهای بودن معلوم نیست، یک به یک دست یه دامان مقدسات و باورهای خود می‌شوند تا شاید... اما انگار دیربود. هریک درخلوت درون خود خیلی زود درمی‌یابند که بسیار بیش از این‌ها روسیاهند در حضور آن آگاهِ غیبِ همه‌چیزدان. که هریک راوی رازهای خود می‌شوند و چه سیاه و تاریک و خوفناک است پشت هر پرده‌ای که کنار می‌رود. هریک در دادوستد بازستاندن جان عزیز پیمان می‌بندند که دیگر هرگز، هرگز گناه آزموده را از سرنگیرند.

پسر می‌رود. زاری‌ها می‌شود... اما... اما همه خیلی زود عهدوپیمان فراموش می‌کنند و به دنیای سیاه خویش باز می‌گردند. انگار نه انگار که شاید باری دیگر نیاز به اندوخته‌ای داشته باشند که در دادوستد زندگی بدهند تا چیزی را که می تواند برایشان عزیز و ارزشمند باشد بازستانند.

این را از جهت تعهدم به آن دسته از مهربانانی گفتم که وقت ارزشمندشان را برای خواندن دوقسمت پیشین گذاشته بودند و روا نبود که، هرچند این داستان درخور خواندن و دانستن نبود، اما اینچنین وقتی را ستانده باشم و درعوض چیزی، حتی ناچیز بازنگردانم.

اما این داستان و آدم‌هایش را دوست نداشتم. خودم را و افکار و نگاهم را که باعث شده بود تا چنین فضا و آدم‌هایی را متصور شوم را دوست نداشتم. شاید این همان اولین تلنگربود که به من فهماند که درچه سراشیبی بی‌پایانی می‌غلتم و پایین می‌روم!  

   

/ 23 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سولین

اولدوز با تبادل لینک موافقی

ثلج

سلام دوست عزيز ناپيدا ديدن نظرت خوشحالم كرد و به سرعت وبلاگت رو باز كردم ،‌ وقتي ديدم برگشتي واقعا خوشحال و شاد شدم مهم نيست كه چي مي نويسي ،‌ از چي و چه جوري ،‌ يا اين كه اصلا ننويسي ،‌ مهم اينه كه باشي و من با خوندن داستان هات حس قشنگي پيدا مي كنم. شايد دليل ننوشتنت همين بود كه تو يه دوراهي بزرگ گير كرده بودي ،‌ تعهدت به تموم كردن داستان و از يه طرف حس بدي كه با نوشتنش بهت دست مي داد. در هر حال بازگشتت اميدوارم كرد و حقيقتش رو بخواي از نگراني درم آورد.

حسین رها

حسی مکرر از عدم حسی پر از تهی شدن بد حسی است این زندگی!

قطره

اولدوز چرا نمی نویسی دیگه ؟ میدونی همیشه مامان ِ اینترنتی ام تو بودی .. هر وقت دلم تنگ ِ مامانم میشد میومدم این جا نوشته هات ُ میخوندم گاهی قدیمی ها رو چندین و چند بار بعدش دلم آروم میگرفت .. الان وقتی این همه مدت نیستی دلتنگی منم دیگه خوب نمیشه

سانتا

ما که توفیق خوانش داستان را نداشتیم و الان هم توی موود علف هرزه و پشتش نیستیم. آمده بودیم برای کسب خبر از حال و روز اولدوز :-)

تی تی

بنویس عزیزم منتظرم بی صبرانه

پیامک

دروود زود باش بابا بجنب بنویس یه چیز جدید چقدر ما ها رو تشنه میذاری؟؟؟ راستی ایمیل رسید؟

پیامک

پاشو دیگه !!! یالا !!! یه تکونی به اون ذهنت بده خیلی ها منتظرن ها پاشو پاشو بنویس بی فکر بی اجازه بی اراده بی ملاحظه بی اختیار فقط پاشو باقی چیزها خودش ردیف میشه